Go to Top

Pana la data de 30 septembrie 2010, persoanele fizice si juridice trebuie sa predea carnetele de munca catre Casele de pensii.

Pana la data de 30 septembrie 2010, persoanele fizice si juridice trebuie sa predea carnetele de munca catre Casele de pensii pentru preluarea datelor, nepredarea acestora fiind sanctionata cu o amenda cuprinsa intre 1.500 si 5.000 de lei, in cazul persoanelor juridice, si intre 300 si 600 de lei, in cazul persoanelor fizice.

Potrivit HG nr. 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) al art. 2 din Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, persoanele fizice si juridice care detin sau pastreaza carnete de munca sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitia casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau sediul pana, cel tarziu, la data de 30 septembrie 2010, informeaza Avocatnet.ro.

Sursa: Financiarul

,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *